Yurtdışına reklam vermek

14 Mart 2021 multiligo

Her geçen gün artan internet kullanım ile beraber, reklam sayılarında da doğru orantılı bir şekilde artış yaşanmaktadır. Bu reklam artışındaki en büyük pay ihracat yapan firmalar gelmektedir. Özellikle giyim, otomotiv, mobilya, meyve ve sebze, elektronik eşya gibi birçok alanda ihracat yapan firmaların adlarını ve hizmetlerini duyurmak için tercih ettikleri ilk yol sanal dünya yani internet üzerinden yurtdışına reklam vermektir.

Dijital Reklam Nedir?

Sanal dünya üzerinde yani internet ortamında ürün ve hizmetler ile ilgili yapılan reklamların genel adıdır. Haber siteleri, bloglar, arama motorları, sosyal medyalar gibi internet siteleri dijital reklamların en fazla yayınlandığı adreslerdir. 

 Şirketlerin reklam ve pazarlama alanında günümüzde fazlasıyla büyük bir öneme sahip olan kısım dijital reklamlar olmuştur. Dijital Reklamlar, televizyon ve radyo gibi yayın ortamlarında yapılan reklamlara nazaran hemen hemen herkesin elinin altında internet olduğu için daha fazla kitleye ulaşılabilmeyi sağlıyor.

Genel olarak dijital reklamlara bakıldığında tanıtımı yapılacak ürünün, hizmetin ya da marka adının, firma için zaman ve maddi açısından tasarruf etmesini sağlıyor.

Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

-Tıklama Başına Reklamlar (PPC)

-Bin Gösterim Başına Ödeme (CPM)

-Edinim Başına Ödeme (CPA)

-Sosyal Medya Reklamları (Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp)

-Dijital Arama Motoru Reklamları (Adwords)

-Video Reklamlar

-Eposta Reklamları

-Mobil Uygulama Reklamları

Yurt Dışına Nasıl Reklam Verilir?

 Yurtdışına reklam vermeden önce, firma kendisine bir hedef kitlesi belirlemelidir. Sonrasında yurtdışına reklam veren firmaları incelemeli ve kendilerine özgün bir strateji belirlemelidir. 

  Reklam stratejisini belirleyen firma, Google AdWords ve Facebook gibi global reklam mecralarını incelemelidir ve kendi bütçe ve stratejisine en uygun mecrayı belirlemelidir. Reklamın yayınlanacağı mecrayı belirledikten sonra firmanız ile ilgili belli başlı bilgileri doldurmalı ve reklam stratejinize en uygun prosedürleri belirlemelisiniz. Belirlemeniz gereken prosedürler arasında hangi ülkeye, seçtiğiniz ülkenin hangi şehrine, hangi saat aralığında reklamınızı yayınlanacağı, hangi insan kitlesine reklam verileceği gibi birçok belirlemeniz gereken birçok prosedür bulunmaktadır. 

Yurt Dışına Reklam Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Yurtdışına reklam verirken belirleyeceğiniz ve uygulayacağınız prosedürlerin yanı sıra dikkat etmeniz gereken başlıca 3 adet sorun bulunmaktadır:

 • Tıklama Maliyetleri: İnternet üzerinden vereceğiniz reklamların maliyetleri tıklanma sayılarına göre belirlenmektedir ve bu tıklanma sayılarına göre çıkan maliyetleri yükselten 2 temel etken bulunmaktadır. Birincisi reklam veren firmalar arasındaki rekabet, diğeri ise yurtdışına vereceğiniz reklamların türleri sunuluş şekilleridir.
  Ayrıca hatırlanmalıdır ki, reklam ödemenizi hangi para birimiyle yapıyor olursanız olun yabancı bir pazarda rekabete girerken o ülkenin para birimiyle rekabete girersiniz. Ödeme profilindeki para birimi (örneğin TL) ile o ülkede geçerli olan para birimi arasında (örneğin Euro) kur dalgalanması oluşursa, birim başı maliyetlerinizi düzenli takip etmeyi ve buna yönelik aksiyon almayı da gözetmelisiniz.”
 • Müşteri Kayıpları: Vereceğiniz reklamı ilgi çekici bir seviyeye getiren ilk etken reklamlarınızı oluştururken kullanacağınız kelimelerdir. Firmanız ya da sunduğunuz hizmetiniz ile ilgisi olmayan, ilgi çekici olmayan kelimeler kullanıyorsanız reklamlarınızın ilgi düzeyi zamanla azalacak ve hedeflediğiniz tıklanma seviyelerini ulaşmanız güçlenecektir. Bu durumu önlemek için, hizmetinizi ortaya koyacak ve insanların arama yaparken kullanabileceği kelimeleri tercih etmelisiniz.
 • Müşterilere Ulaşma Oranı: Reklam sayfanızın doğru ve dikkat çekici türden bir tasarıma sahip olmaması müşterilere ulaşmanızdaki oranın zamanla azalmasına neden olacaktır. Diğer bir etken ise verdiğiniz reklamdaki form sayfasında cep telefon bilgilerinin ya da müşterinin e-posta bilgilerinin alınmamasıdır. Çünkü vereceğiniz reklam yurtdışına yönelik olacağı için, müşterilerinize dair iletişim bilgilerini almıyor oluşunuz hizmetinizi almak isteyen ya da hizmetiniz ile ilgili bilgi almak isteyen müşterilerinize ulaşmanızı engelleyecektir. Bu iki olumsuz etkeni önlemek için ilk olarak tasarımınızda dikkat çekici ögeler kullanmalı, ikinci olarak da hizmetinize ulaşmak isteyen müşterilerinizin iletişim bilgilerini alabileceğiniz bir form bulundurmalısınız.

Prosedürler İle Uğraşmadan Reklam Nasıl Verilir?

Yurtdışına reklam vermek her ne kadar kulağa cazip gibi gelse de uzun prosedürleri ile birçok firmanın yurtdışına reklam verme işinden vazgeçmesine neden oluyor. Multiligo Agency olarak sizleri prosedürler ile uğraştırmadan stratejinize en uygun reklamı oluşturuyor ve tamamlanmış bir şekilde sizlere sunuyoruz. 

 Firmamız olarak ilk önce sizi ve firmanızı tanıyor, reklam stratejilerinizi ve hedeflerinizi inceliyoruz. Yaptığımız incelemeler ve soru-cevap aşamalarından sonra bütçenize uygun olacak şekilde yurtdışına reklam verme çalışmalarına başlamış oluyoruz. 

İşlemler boyunca sizinle iletişime kuruyor ve oluşabilecek her türlü yanlışın önü geçmiş oluyoruz. Multiligo Agency olarak uyguladığımız bu profesyonel süreç ile hayalinizdeki ve elbette bütçenize en uygun, kaliteli reklamı sunuyoruz.

Dolar Yükselirken Yurt Dışına Reklam Vermek Mantıklı Mı?

 Ülkemizdeki dolar kurunun sürekli olarak dalgalanmalara maruz kalması, yurtdışına reklam vermek isteyenlerin reklam fikirlerinden vazgeçmelerine ya da fikirlerini ertelemelerine neden olan başlıca bir etkendir. Dolar piyasasının dengesiz bir şekilde dalgalanmasına rağmen teknoloji şirketi devi Google, bu dalgalanmayı dezavantaj olarak görmek yerine bir avantaj olarak görülmesi gerektiğini öneriyor. Çünkü vereceğiniz dijital reklamlar ile istediğiniz reklam maliyetli ile reklamınızı yayınlamayı arzu ettiğiniz ülkeyi ve şehri seçebildiğiniz için dolar kurundaki dalgalanmalardan daha az etkileneceksiniz.

 Doların yükseldiği bu günlerde ihracat olanakları ve sayıları da doğru orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Bundan ötürü, dolar kurunun yükselişi her ne kadar dezavantaj gibi gözükse de doğru bir reklam stratejisi ile dezavantajı, avantajınız haline getirebilirsiniz.

Yurt Dışına Reklam Vermenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

-Marka adınızı veya hizmetinizi küresel anlamda yayılarak, yeni müşteri olanaklarının doğmasını sağlar.

-Hizmetinizin arzu ettiğiniz hedef kitleye daha hızlı ulaşmasını sağlar.

-Marka adınızın globalleşmişini sağlar.

-Döviz kuruna bağlı olunacağından, yerli reklamlara nazaran daha fazla kar etmenizi sağlar.

-Hizmetiniz için prestij sağlar.

 Yurt Dışına Reklam Vermek yukarıdaki avantajlar gibi marka adınızı ya da hizmetinizi Dünya genelinde erişilebilir olmasını da sağlayarak, ayarınızda olan firmalardan ya da marka adlarından öne geçmenizi sağlar. 

Neden Multiligo Agency?

 Multiligo Agency olarak temel vizyonumuz, firmanız ya da marka adınız için, siz değerli müşterilerimizi herhangi bir prosedür ile uğraştırmadan, uyguladığımız profesyonel süreçlerle arzuladığınız reklamı sizlere sunmaktır. 

 Multiligo Agency’nin profesyonel kadrosunda çalışan güler yüzlü müşteri temsilcilerimiz, hem işlem öncesinde hem de işlem süresince de sizlere destek sağlıyor, aklınıza takılabilecek her türlü sorunuza yanıt bulabilmenizi sağlayacak profesyonel müşteri desteği sunuyoruz.

DAHA FAZLASINA ULAŞMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!

  Multiligo, bilgilerinizi kimseyle paylaşmaz, yalnızca size kendi hizmetlerini aktarabilmek amacı taşır.

  multiligo

  Multiligo, çeşitli start-up’lar kurup batırmış, çeşitli start-up’lar kurup başarı elde etmiş, genç ve dinamik bir ekipten gelen bir dijital ajanstır. Multiligo’nun vizyonu müşterisine değer ve fayda üreten istikrarlı bir çalışma modeli sunmak, know how’unu müşteri ve ülke yararına yönelik her zaman paylaşmak ve sektöre yeni profesyoneller yetiştirerek istihdama katkıda bulunmaktır.

  © 2018 – 2020
  Multiligo Reklam Bilişim Pazarlama Ve Danışmanlık Limited Şirketi

  © 2018 – 2020 | Multiligo Reklam Bilişim Pazarlama Ve Danışmanlık Limited Şirketi