Potansiyel Müşteri gerçek müşteriye nasıl dönüştürülür?

18 Aralık 2021 Barış Yaşbala

Potansiyel müşteriler, sizden ilgi ve satın alma imkanlarına sahip olanlardır. Henüz sizden haberdar olmayabilirler, ancak şirketinizi öğrenirlerse muhtemelen sizden satın alacaklardır.Bu tür müşteriler için reklam vermek zordur çünkü ağızdan ağza reklamcılığın kolay bir örneğini almadan onlara ulaşmanın gerçek bir yolu yoktur.

E-ticaret dünyasında, inceleyip almamak çok yaygındır. Bu, müşterilerin sitenizi ziyaret ettiği ancak satın alma yapmadığı zamandır. Pek çok müşteri mağazalara geliyor ama hiçbir şey satın almıyor, hadi bunu tersine çevirelim ve bizim için dönüştürmelerini sağlayalım!

Potansiyel bir müşteriyi gerçek bir müşteriye dönüştürme süreci gerçekten zorlu bir süreçtir. Bu süreci bir anlamda nihai satın almanın gerçekleşmesi (satışın satışı/kapanması) olarak adlandırabiliriz. Bununla birlikte, arada bu süreci hızlandırabilecek veya durdurabilecek birçok adım vardır.

Potansiyel bir müşteriyi gerçek bir müşteriye dönüştürmek için önce müşterinin türünü belirlememiz gerekir.

Gerçek Müşteri gibi görünen kişi olmayabilir. Onlarla konuştuğunuzda durumun böyle olup olmadığını fark edeceksiniz, ancak onlara yaklaşmak istemiyorsanız, bunun yerine orijinal satın alma kararını veren satışlardan sorumlu kişiye ulaşın. Bu genellikle onların işi olduğu için daha anlayışlı oldukları zamandır.

Bazen insanlar gizli müşterilerle karşılaşabilir. Genellikle gerçekten deneyimli satıcılar tarafından fark edilirler. Farklı kurumlar tarafından kiralanan bu profiller, firmanızın ürünleri hakkında detaylı bilgi toplar ve inceleme sonunda ana müşteriye iletir. Sizinle ilgili görüşleri, deneyimlerinden etkilenecektir. Her müşteriye iyi bir hizmet sunabilir ve onların alışveriş yapmak için gerçekten iyi bir yer ‘hissine’ sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Başarılı bir dönüşüm süreci için ne yapılmalı?

Hızlı geri dönüş

Çevrimiçi bir başvuru alırsanız, en fazla bir süre içinde yanıt vermeniz gerekir. 5 dakika. Hemen hazır bir personeliniz yoksa otomatik yanıtlar bile yardımcı olabilir. Ancak mesajlara hiç cevap vermezseniz veya 1-2 gün sonra potansiyel müşteriniz benzer hizmete sahip ve cevap vermeyen bir şirketin müşterisi olabilir.

Satış azmi (Denemeye Devam)

Bir satış gerçekleşmeden ilk temasın olması alışılmadık bir şey değil. Cesaretiniz kırılmadığı sürece, bir sonraki bağlantınızın daha verimli bir şeye yol açacağını göreceksiniz. Birçok insan, Satışın genellikle 5-6 toplantıdan sonra gerçekleştiğine inanır. Bir ipucu gibi görünüyorlarsa geri dönün, ancak kayıp gitmelerine izin vermeyin!

Ürün/Hizmet Hakimiyeti (Yeterlilik)

Bu nedenle, kayıplarınızın çoğu, potansiyel müşteriler bir satın alma işlemi yapmadan önce gerekli bilgilere sahip olmadığında meydana gelir. Sorularına nasıl cevap vereceğinizi bilmiyorsanız ve onlara anlatabileceklerinizden net bir fikir alamıyorlarsa, satış muhtemelen gerçekleşmeyecektir. Müşterilerinizi memnun etmek için ürünlerinizi/hizmetlerinizi içten dışa doğru bilmelisiniz.

Barış Yaşbala

Digital Marketer | Managing Partner @ Multiligo | E-mail Manager @ Change.org Turkey |

© 2018 – 2020
Multiligo Reklam Bilişim Pazarlama Ve Danışmanlık Limited Şirketi

© 2018 – 2020 | Multiligo Reklam Bilişim Pazarlama Ve Danışmanlık Limited Şirketi