Potansiyel Müşteri Bulma Stratejileri

18 Aralık 2021 Barış Yaşbala

İşletmeniz için ilgili potansiyel müşterileri gemiye almak her zaman önemlidir. Bu, müşteri tabanlarını artırmada ve işinizi büyütmede önemli bir faktördür.

Marketo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, olası satış yaratma stratejisi olmayan şirketler zaman ve para harcıyorlar. Çalışmanın sonuçları, potansiyel müşteri yaratmak için verimli bir sisteme sahip olan şirketlerin en az %133 daha karlı olduğunu gösteriyor. Kariyerlerinin her aşamasındaki pazarlamacılar gibi, büyük ve küçük işletme sahipleri de olası satış yaratmanın net geliri ve/veya kârı artırmada önemli bir rol oynadığını söylüyor. Aynı zamanda onlar için devam eden büyük bir sorun.

“Potansiyel müşteri bulma” terimini “markayla ilgilenen kişileri potansiyel müşterilere dönüştürmek” olarak tanımlayacak olsaydık, “potansiyel müşterilere liderlik etmek” terimi, bu süreci destekleyen veya optimize eden herhangi bir süreç olarak tanımlanırdı.

Temel olarak, pazarlamacıların görülmek için yaptıklarının genellikle insanların dikkatini çekmek için özel olarak seçilmiş farklı eylemlerin bir kombinasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Etkili bir olası satış yaratma stratejisi geliştirmek karmaşıktır; farklı kavramları anlamanız ve kararlar vermeniz gerekir. Bazı ortak alanlardan ve bunları uygulamaya koymak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.

Modern müşteri adayı üretimi, dijital dönüşümle birlikte çok değişti. Çok daha uygun ve her zamankinden daha fazla potansiyel olasılık var. Müşteri adayları oluşturma şeklimizin günümüzde farklı olduğunu unutmamak önemlidir. İnternet oyunu değiştirdi ve markalar artık birçok yoldan potansiyel müşterilere ulaşıyor.

Bu alanı etkileyen dijital dönüşümle ilgili birkaç gelişmeyi özetlediğimiz, gelişen pazarlama trendleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Plan yapmak ve sunduğu fırsatlardan yararlanmak için bu değişikliklere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Aşırı bilgi yüklemesi ve dikkat eksikliği

Dijital medyadaki artış, tüketicilerin artık çok sayıda reklam, teklif ve diğer mesajlarla karşı karşıya kalması anlamına geliyor. Sonuç olarak, belirli içerikleri engellemeleri ve tükettikleri içerik konusunda seçici olmaları gerekiyor. Daha fazla müşteri bulmak için markaların profillerini yükselttiklerinden ve potansiyel tüketicilerle rezonansa girdiklerinden emin olmaları gerekiyor. Sağlam bir pazarlama stratejisi belirlemek de bu yolculukta olmazsa olmazlardan.

“Bulmak”tan “bulunma”ya geçiş

Bugünlerde çok fazla bilgi varken, çoğu müşteri gerçekten kendi kendini yönetiyor. Kendi araştırmalarını yaparlar ve kendilerine uygun markaları bulmaya özen gösterirler. Geçmişte işletmeler zamanlarının çoğunu müşteri aramak ve bulmak için harcarlardı. Bugün müşterileri onlardan satın almaya teşvik eden taktiklere yatırım yapıyorlar.

Yeni medya kanallarının yükselişi

Geçmişte, işletmelerin potansiyel müşteri yaratmak için dijital olmayan stratejiler geliştirmekten başka seçeneği yoktu. İşletmeler, örneğin Facebook gönderileri ve blogları, SEO reklamları ve Tıklama Başına Maliyet gibi yapay zeka ve otomasyon sayesinde artık sosyal medya ve dijital reklamcılığı kullanabilir.

Veriye erişim

Örneğin Google Analytics’ten elde edilen bilgiler, hedef kitleniz için doğru içeriği sağladığınızdan emin olmak için son derece önemlidir. Sonuçta, istenen yanıtı almanın anahtarı olacaktır. Sonuç olarak, olası satış yaratma stratejileri daha az kapsamlı ve sezgisel olabilir, bu da daha kişisel ve gerçeğe dayalı olabilir.

İlişkilere daha fazla odaklanma

Olabildiğince çok müşteri adayı elde etmek ve bu fırsatları satışa dönüştürmekle ilgiliydi. Günümüzde müşteriler markalarla etkileşim kurmak istiyor ve belirli bir düzeyde etkileşim bekliyorlar.

Barış Yaşbala

Digital Marketer | Managing Partner @ Multiligo | E-mail Manager @ Change.org Turkey |

© 2018 – 2020
Multiligo Reklam Bilişim Pazarlama Ve Danışmanlık Limited Şirketi

© 2018 – 2020 | Multiligo Reklam Bilişim Pazarlama Ve Danışmanlık Limited Şirketi