WordPress 5.6 Sürümü ile Erişilebilirlik Sorun Olmaktan Çıkıyor

14 Aralık 2020 Doğancan Ülker0

Multiligo olarak web sitesi projelerimizde en çok kullandığımız altyapı WordPress. WordPress’in bugüne kadarki en büyük eksikliklerinden biri olan Erişilebilirlik olanakları için bir adım atılmış durumda. Dahili olarak gelen Yirmi Yirmibir isimli tema ile artık engellilerin daha kolay kullanabileceği bir web sitesine sahip olabiliyorsunuz. WordPress bunu standardize ediyor ve tema geliştiricilerini bu yönde atım atmaya teşvik ediyor. WordPress’in tema galerisinde artık “accessibility-ready” isimli bir filtre olacak ve bu kriterleri sağlayabilen temalar buradan görülebilecek ve indirilebilecek. WordPress tüm bu erişilebilirlik standartalarını uluslararası bir kuruluş olan World Accessibility Initiative’den alıyor.

Dijitalleşen hayatta engellileri de bu dijitalleşmede düşünmek STK’lar başta olmak üzere her kurumun önem vermesi gereken bir konu.

Multiligo.com’da da bu yönde eksiklikler var ancak bu ümit verici gelişmeyle birlikte en kısa zamanda geliştirme yapmanın mümkün olacağına inanıyoruz.

 

Doğancan Ülker

Doğancan Ülker - Kurucu Ortak & Çözüm Mimarı Marmara Üniversitesi İşletme Enformatiği lisans mezunu, İstanbul Üniversitesi Enformatik bölümü yüksek lisans mezunu olup, Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürmektedir. Günümüzün popüler alanları olan dijital pazarlama, e-ticaret, e-ihracat, e-eğitim ve CRM alanlarında akademik ve özel çalışmalarda bulunmaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri’nde Gündem adlı kitabın yazarlarındandır ve uluslararası akademik dergilerde yayınları bulunmaktadır. E-ticaretin ve dijital pazarlamanın Türkiye’deki ilk örneklerinden beri özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışmış, sektörün önemli markalarına danışmanlıklar vermiş, Hindistan, Ukrayna, Rusya gibi ülkelerin önde gelen e-ticaret markalarına Türkiye’den ürün tedarik eden e-ihracat modelleri kurmuştur. Akademik ve girişimcilik kariyerini bir arada sürdüren Doğancan Ülker, Multiligo Lead Generation Agency’nin kurucu ortağı olmuştur ve bu çatı altında e-ticaret, dijital dönüşüm ve dijital pazarlama danışmanlıklarında bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk blog yazarlarından biri olup dogancanulker.com adresinde alanıyla igili yazılar yazmaktadır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *